Milí sousedé,
opět to bude jeden z těch delších sdělení, ale věřím, že dojdete až na konec :).
Jak jistě většina z vás dobře ví, byl schválen nový zákon o odpadech, který vstoupil v účinnost hned 1. ledna roku 2021 a který, spolu ještě s dalšími předpisy, měl od základu změnit zaběhlé postupy pro nakládání s odpady a de facto měl změnit stávající filosofii výpočtu poplatku za komunální odpad.
Reaguje tak na již neudržitelný stav, kdy téměř polovina komunálních odpadů končí na skládkách. Zákonodárce tak chce, a já se tomu nedivím, donutit jednotlivé obce i nás všechny občany k přemýšlení nad nakládání s odpady, k jejich maximálnímu využívání, ke zlepšení jejich třídění a recyklaci využitelných materiálů. Tím silným nástrojem, který má, je cena. Postupně, zřejmě každý rok, se totiž bude navyšovat cena za tunu komunálního odpadu ukládaného na skládky, a naopak se v jednotlivých letech bude snižovat limit pro množství odpadu připadajícího na obyvatele a ukládaného na skládku v rámci tzv. třídicí slevy. Do roku 2030 musí ČR recyklovat o třetinu více odpadu než v současné době, a začne také platit úplný zákaz skládkování recyklovatelných odpadů.
Z těchto poměrně jasně nastavených důvodů musíme i ve Smečně přehodnotit a příp. upravit svůj celkový systém odpadového hospodářství tak, aby do budoucna vyhovoval požadavkům legislativy. Současně, a to je dalším pádným argumentem pro připravovanou změnu, aby co možná nejméně zatížil už tak v této kapitole napnutý rozpočet města nebo vás, jednotlivé poplatníky. Domnívám se, že pokud bude totiž nastavena cena za jednotlivý svoz komunálního odpadu pro domácnost (odpadovou nádobu), každá domácnost by tak dle mých představ měla mít zájem na snížení počtu svých vývozů. Toho lze docílit jedinou správnou cestou a tou je třídění odpadů. Je totiž vyzkoušeno, že kdo třídí domovní odpad, potřebu svozu směsného komunálního odpadu má dosti menší. A právě počty svozů hrají v celkové ceně hlavní roly. Jsem přesvědčen, že si každý rozmyslím, jestli nechá vyvést z poloviny prázdnou popelnici, nebo počká na svoz příští, když je pro něho účtován každý svoz. Každá popelnice by mohla mít svůj QR kód nalepený na popelnici, který svozová firma načte a dotyčné domácnosti se tak započte svoz. Myšlenkou je, aby na základě dobrovolnosti, zkušenosti, mohla domácnost od města odebrat i popelnice na tříděný odpad (papír, plast) a tyto pro třídění využívat. Na takové nákupy je možné pro obce žádat i dotační finance, které nejsou samozřejmě nárokové, ale za zkoušku to myslím stojí. Je jasné, že ne každý má možnost mít na svém pozemku ještě další odpadové nádoby, ale proto by byla celá věc na základě dobrovolnosti. Ale také rozlišena (motivačně) cenou pro jednotlivé domácnosti.
Stanovení poplatku bylo a je výhradně záležitostí obce, přičemž naprostá většina obcí systém nakládání s odpady poměrně výrazně dotuje, aby občané obcí nemuseli platit plné náklady. Tak tomu je i ve Smečně, kde v aktuálně nastaveném systému odpadového hospodářství město ze svého rozpočtu na každého občana doplácí nemalou měrou. Při aktuální výši poplatku 1000,-Kč na osobu a rok město na každého občana doplácí dalších téměř 1000,-Kč. A s ohledem na výše popsané bude doplatek každým rokem stoupat. Je třeba udělat vše proto, abychom nemuseli zdražovat a pokusit se najít k takovému rozhodnutí cestu a odůvodnění.
V souladu s evropskými recyklačními cíli zavádí zákon o odpadech také postupné zvyšování poplatku za ukládání odpadů na skládky, a to z původních asi 800,- Kč za tunu až na plánovaných 1 850,- Kč v roce 2029. Věřím, že i tato plánovaná cena bude výrazně překročena. Pro každý rok lze však zároveň nově uplatnit tzv. třídicí slevu, která činí nemalou částku za tunu v případě, že se obec vejde do limitu množství odpadu připadajícího na obyvatele a ukládaného na skládku. Tento limit činil před dvěma lety 200 kg za obyvatele. Pro tento rok byl snížen již na 180 kg na obyvatele a rok a bude se postupně každý rok o 10 kg snižovat (až na 120 kg v roce 2029). Podle nového zákona na třídicí slevu dosáhnou všechny obce, ale bude pouze na nich, zda a v jaké výši. Překročí-li obec povolený limit (180 kg v letošním roce), stoupne zřejmě i poplatek za uložení odpadu na skládku.
Jestliže se ale městu a nám všem podaří v budoucích letech více třídit (zejména druhy produkovaného separovaného odpadu), zlepšovat využitelnost vytříděného odpadu a postupně tak dál snižovat celkové množství odpadů, které končí na skládce, můžeme využít tzv. třídicí slevu, kterou nový zákon o odpadech přináší. Bude ale na místě změnit celý systém. Samozřejmě tak, aby vyhovoval nám, občanům. Nic jiného vlastně ani nezbývá. V opačném případě a bez dalších nových opatření reálně hrozí, že se celý systém odpadového hospodářství bude městu dále prodražovat. Nejde samozřejmě zdaleka jen o stránku finanční. To, jak systém nyní nastavíme, jak se dnes budeme k odpadům a přírodě chovat, pocítíme v budoucnu nejen my, ale zejména naše děti a vnoučata.
Z předchozího textu vyplývá, že je v zájmu každé obce, aby měla do budoucna přesný přehled o tom, kolik odpadů na skládku ukládá. V průběhu letošního roku totiž bude muset každá obec, s přihlédnutím k místním zvyklostem i zkušenostem ostatních samospráv, zvolit, pokud možno ten nejvhodnější systém nakládání s odpadem. Ať už se ale obec rozhodne jakkoli, všechny zákonné možnosti jsou závislé na množství odpadu v kg (nebo na objemu nádoby na kg přepočteném). Z tohoto důvodu bychom rádi přistoupili ke změně celého systému, např. p k zavedení evidenčního systému odpadových nádob. Je nutné získat lepší přehled o počtu a objemu nádob obsloužených při jednotlivém svozu. K vážení nádob pro jednotlivé domácnosti lze přistoupit, až budou svozová vozidla vybavena příslušným technickým zařízením, k čemuž by mělo dojít v letech následujících. Každá domácnost by pak měla přesný přehled o množství produkovaného směsného komunálního odpadu a jednotlivé vlastní vývozy si tak korigovat, neboť zaplatí přesně za počet svých svozů a odpadu. Jako první by k evidenci přicházeli na řadu popelnice na směsný komunální odpad užívané občany. Koho by problematika nového zákona o odpadech zajímala podrobněji, může se podívat na web Ministerstva životního prostředí ČR.
Vážení a milí sousedé, teď to nejdůležitější, neboť nikdo učený z nebe nespadl. Mám v hlavě myšlenku vytvořit jakousi komisi, pracovní skupinu města (zkrátka dobrou partu lidí), kteří by se chtěli spolupodílet na tvorbě nového systému odpadového hospodářství a být nemalou měrou nápomocni nejen našemu městu, ale zejména občanům, kteří by dle mého názoru tak mohli ušetřit nemalý peníz. Snažím se získávat cenné informace zejména ze zkušeností obcí, kde již podobné systémy zavedli. Bude však kolem toho spousta práce, administrativních činností, vysvětlování ostatním, proč tak a ne jinak. Zatím je vše jen v rovině myšlenek a plánů. S nikým jsem nejednal, jen nahlas přemýšlím...
Najdu někoho, kdo by mohl v této problematice být mi nápomocen? Tvoříme to pro sebe, pro naši budoucnost a budoucnost našich dětí.
Tak kdo by mohl být prosím nápomocen?? 😊
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:
Co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času.
Hromobití v červnu oznamuje pochmurné léto.